Ленард стави потпис на договорот со ЛА Клиперс

0

Двократниот МВП на финалето во НБА лигата Каваи Ленард го официјализираше преминувањето во Лос Анџелес Клиперс, потпишувајќи договор со клубот за период од три сезони.

За ова време, поранешните играчи на Сан Антонио и Торонто ќе заработи вкупно 103 милиони долари, и ова не е најпрофитабилниот договор што можеше да го добие.

Имаше можност да земе 141 милион долари за четири сезони, но тој повеќе сакаше да стане слободен агент во 2021 година, кога другата суперѕвезда на тимот, Пол Џорџ, ќе го стори истото.

Форматот на договор е 2+1, третата година може да биде активирана само од Ленард.

Share.

Leave A Reply