Левандовски продолжува да руши рекорди во Бундеслигата

0

Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски му помогна на тимот да го совлада Аугсбург во германската Бундеслига.

Полскиот фудбалер реализираше пенал во 13. минута. Нешто подоцна, тимот од Минхен можеше да ја загуби предноста, но противникот не го реализираше неговиот удар од белата точка. Како што беше објавено уште во текот на натпреварот, Левандовски го постави рекордот за најмногу голови во првиот дел од сезоната во германскиот шампионат. Голот против Аугсбург беше 22-ри за него оваа сезона во Бундеслигата.

Претходен рекордер беше Герд Милер (дваесет), неколку играчи успеаја да постигнат 19 гола за половина сезона. Покрај Милер, кој тоа го стори двапати беше и Левандовски, кој минатата сезона ја достигна оваа граница, на списокот е и Питер Мејер.

Share.

Leave A Reply