Ливерпул со најдобриот старт во историјата на клубот

0

Со победата над Барнли на синмоќешното гостување од 15. коло во Премиер лигата, екипата на Ливерпул постави клупски рекорд. Имено, тимот на Јирген Клоп успеа да собори 126-годишен рекорд со неверојатниот старт од 12 победи и три нерешени средби по првите 15 кола во лигата.

Ова е практично најдобриот старт на „црвените“ во историјата на клубот, кој е формиран 1892 година. Но, и покрај неверојатниот старт, момците на Клоп се се уште втори со два бода негатива во однос на лидерот Сити.

На следниот меч викендов, Ливерпул ќе биде повторно гостин. Овој пат заминува за Бурнмаут.

Share.

Leave A Reply