Ливорно нема да ги продолжи договорите со 18 фудбалери

0

Раководството на италијанскиот клуб Ливорно одлучи да не се обноват договорите, кои истекуваат денес, 30 јуни, со 18 играчи од првиот тим, јавува „Газета дело Спорт“.

Според изворот, оваа одлука е донесена по поразот на Ливорно на домашен терен од 31. коло во Серија Б со Венеција (0:2), што се случи пред еден ден. Доколку договорите со играчите не се обноват, во преостанатите седум натпревари од сезоната 2019/2020, тимот ќе има само 8 играчи со кои се склучени долгорочни договори. Голема е веројатноста, фудбалскиот тим У19 да игра на преостанатите натпревари за главниот тим на Ливорно.

Ливорно постигна 21 поен на 31 натпревар и го зазема последното, 20-то место на табелата во Серија Б.

Share.

Leave A Reply