Лоренцо: Полесно е да возиш Формула отколку мотор

0

Трикратниот светски шампион во Мото Гран при, Хорхе Лоренцо, во месец октомври ги замени двете гуми со четири и влезе во болидот на Хамилтон или добро познатиот „Mercedes“ со кој беше освоена титулата во 2014 година.

Шпанецот се појави и на последната сезонска трка во Абу Даби за да му даде поддршка на Британецот во битката за титулата. Тој ја искористи И шансата и успеа да го сподели неговото мислење околу двата спорта.

„ Возачите во „Moto GP“ се похрабри од тие во Формула 1. Пореално е да се повредиш со моторцикл отколку со болид. Кога си а моторот, балансот со телото е од исклучително значење додека возачите во Формула 1 имаат полесен простор за маневар ” вели Лоренцо.

Share.

Leave A Reply