Манчестер Јунајтед и Ајакс се договорија за Дејли Блинд

0

Англискиот гигант Манчестер Јунајтед и холандскиот Ајакс се договорија за трансферот на Дејли Блинд на „Амстердам Арена“, и двата клуба официјално го потврдија ова.

Дефанзивецот се очекува да потпише договор со Ајакс со 4 сезони, кој ќе го задржат во новиот тим до 30 јуни 2022 година. Екипата од Амстердам ќе им плати на „црвените ѓаволи” 16 милиони евра за 28-годишниот играч, информира официјалната страница на Ајакс. Износот може да се зголеми на 20,5 милиони евра под одредени услови.

Дејли Блинд е тинејџер на Ајакс, каде ја започна својата професионална кариера во 2008 година. Универзалниот дефанзивен фудбалер беше продаден од Ајакс на Манчестер Јунајтед во 2014 година и во дресот на тимот од „Олд Трафорд“ има одиграно 141  меч во сите натпреварувања, а притоа постигнато 6 погодоци.

Share.

Leave A Reply