Манчестер Јунајтед размислува да го донесе Пјонтек од Милан

0

Напаѓачот на Милан Кшиштоф Пјонтек може да ја продолжи кариерата во Манчестер Јунајтед, пренесуваат медиумите на Островот.

По повредата на напаѓачот Маркус Рашфорд, англискиот клуб размислува за краткорочен договор за засилување на нападот. Според изворот, во текот на изминатите неколку недели, од Манчестер Јунајтед се интересираат за напаѓачот на Милан. Италијанците се подготвени да го продадат играчот за 35 милиони евра или да го позајмат со понатамошно право за откуп на фудбалерот. Претходно, имаше информации дека Тотенхем и Вест Хем се интересираат за овој играч.

Пјонтек се пресели во Милано во јануари 2019 година од Џенова за 38 милиони евра. Оваа сезона, 24-годишниот Полски фудбалер учествуваше на 18 натпревари од италијанскиот шампионат, во кои постигна 4 гола (3 од пенал).

Share.

Leave A Reply