Маркез ќе ја поведе трката

0

Шпанецот, Марк Маркез, со моторот на Репсол Хонда, ја обезбеди првата позицијата за утрешната 12-та сезонска трка во Мото ГП шампионатот која ќе биде возена на патеката  – „Силверстон“.

Актуелниот бранител на тронот ја обезбеди  осмата сезонска пол-позиција и тоа со мала предност пред Валентино Роси со моторот на Јамаха. Во првиот ред  ќе  уште и Џек Милер кој вози за „Дукати“.

Во подолните редови ќе бидат :Фабио  Алекс Ринс, Маверик Вињалес, Андреа Довициозо, Франко Морбидели, Кал Крачлоу и Такаки Накагама. Трката на Силверстон ќе се вози утре од 14 часот.

Share.

Leave A Reply