Меси постигнува рекорди и кога влегува од клупа

0

Лионел Меси, лидерот на Барселона, чие седење на клупата за резервни играчи е многу ретко, го подобри неговиот неочекуван рекорд.

Со неговиот влез во игра на мечот против Легањес во неделата вечер, напаѓачот стана најуспешниот фудбалер кој бил резерва во историјата на „Ла Лига“ во овој век, со постигнати  22 гола.

Во сите натпреварувања, Лео Меси влезе од клупата во 76 натпревари за Барселона, успеа да постигне 34 погодоци и да направи 5 асистенции.

31-годишниот Аргентинец е доследен во својот резултат, имајќи најмалку 40 гола во девет последователни сезони. Исто така го држи рекордот за најмногу голови во една календарска година – 96.

Share.

Leave A Reply