Милик ќе потпише со Наполи и ќе оди во Марсеј со договор до 2025 година

0

Напаѓачот на Наполи, Аркадиуш Милик, кариерата ќе ја продолжи во Олимпик Марсеј, објави на својата страница на „Твитер“ новинарот Николо Шира .

Според изворот, 26-годишниот напаѓач ќе го продолжи договорот со Наполи  до 2022 година, а потоа ќе замине во Марсеј со позајмица.

Договорот за позајмица на Милик предвидува опција за задолжителен откуп за 8 милиони евра. Други 5 милиони евра може да се исплатат на Наполи како бонуси. Милик ќе потпише договор со францускиот клуб до 2025 година. Платата на Милик во Марсеј ќе изнесува 4,5 милиони евра годишно.

Полскиот напаѓач се пресели во Наполи летото 2016 година од Ајакс. Износот за трансфер беше 32 милиони евра. Минатата сезона тој учествуваше на 26 натпревари од италијанскиот шампионат (19 – во првиот тим), постигна 11 гола, а исто така доби и пет жолти картони. Тој не влезе на теренот оваа сезона.

Share.

Leave A Reply