На денешен ден, Лечиќ со репрезентацијата на Југославија до светскиот трон

0

Пред 50 години на денешен ден (23.05.1970.) СФРЈ ги победи САД (70:63) и на едно коло пред крајот на светското првенство го обезбеди златото. На шампионатот во салата “Тиволи” во Љубљана, тогашната селекција на СФРЈ, беше предвдоена од Ранко Жеравица, чиј помошник беше нашата кошаркарска тренерска легенда, Лазар Лечиќ.

Тоа прва светска титула за поранешна Југославија која беше еуфорично славена на територијата на целата поранешна држава.

Share.

Leave A Reply