Надал дојде до 1000-та победа во кариерата

0

Шпанецот Рафаел Надал ја оствари победа број 1000 во сингл во својата професионална кариера. Тоа го стори ова со успех против неговиот сонародник Фелисијано Лопез со 4:6,7:6, 6:4 во натпревар од второто коло на тенискиот турнир во Париз во серијата „Мастерс“ 1000.

Досега границата од илјада победи ја достигнаа само Американецот Џими Конорс (1274), Швајцарецот Роџер Федерер (1242) и Чехот Иван Лендл (1068).

За Надал, ова беше натпревар број 1201 вокариерата, и не започна добро за него. Освојувачот на 20 грен слем титули го загуби првиот сет, но подоцна направи пресврт запобеда од 2:1 и дојде до овој убав љубилеј.

Share.

Leave A Reply