Надал се израмни со Мекинро

0

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, со вчерашната победа на турнирот во Барселона стигна до бројата од 77 тутули во кариерата. Со ова остварување тој успеа да се израмни по бројот на освоени трофеи со легендарниот Џон Мекинро.

Двајцата го делат четвртото место во бројот на титули во сингл. И тамау недостижен на врвот на листата е Џими Конорс – 109 наслови. На второ место се наоѓа Роже Федерер (97), а трет е Иван Лендл (94).

Надал победи на турнирот во Барселона по 11-ти пат.

Share.

Leave A Reply