Нашите екипи продолжуваат со добри партии

0

Екипата на Алкалоид славеше против Јелица ПЕП од Србија со 5,5 – 0,5 со што ја обезбеди и втората победа на Европскиот шаховски клупски куп што се одржува во Нови Сад.

Вториот македонски претставник, Гамбит Асеко, одигра нерешено 3-3, против Шахгселшаф. Алкалоид по две кола е меѓу првите 12 екипи кои имаат максимални четири бодови.

Денеска во 3. коло, Алкалоид ќе игра против англиски Шедлтон (17-торангиран), додека Гамбит Асеко СЕЕ против словачкиот претставник Дунајска Среда (21-рангиран).

Share.

Leave A Reply