НБА бара намалување на платите за 50%, играчите прифаќаат само 25%

0

Раководителите на НБА најавија дека платите на кошаркарите може да се намалат и до 50 проценти поради паузата во сезоната поради светската пандемија.

Намалувањето се очекува да стапи на сила од 15 април. Синдикатот на играчите, од своја страна, прифаќа намалување на платите до 25 проценти, почнувајќи од мај. И двете страни разговараат за опцијата во случај преостанатите натпревари во регуларната сезона во НБА да бидат откажани.

Share.

Leave A Reply