Нојер се израмни со Матеус според одиграни натпревари за Баерн Минхен

0

Во натпреварот од Купот на Германија, Баерн одигра натпревар со Холштајн Кил. Екипата на Холштајн Кил се радуваше на сензационална победа по подобро изведување на пенали откако израмни на 2:2 во 95-та минута од натпреварот.

Овој натпревар ќе биде во сеќавање на голманот на Баерн, Мануел Нојер не само по елиминацијата туку и по тоа што го одигра својот 410-ти официјален натпревар за клубот од Минхен. Така, според овој индикатор, Нојер се израмни со поранешниот фудбалер на Баерн Минхен, Лотар Матеус.

Поранешниот голман Сеп Мејер го држи рекордот по бројот на настапи за Баерн, тој учествувал на 700 натпревари. Напаѓачот Томас Милер е во водство меѓу активните фудбалери (555 натпревари). Нојер претходно беше прогласен за најдобар голман во 2020 година од страна на ФИФА.

Share.

Leave A Reply