Новак Ѓоковиќ од денес е тенисер со најголем број на недели на врвот на АТП

0

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ официјално од денес стана историски број еден, односно тенисер со најголем број на недели на врвот на АТП-листата.

Новак Ѓоковиќ денес ја започнува 311 седмица на врвот на АТП листата, а второто место му припаѓа на Роџер Федерер кој останува на 310 седмици. Зад нив се Пит Сампрас со 286, Иван Лендл со 270 и Џими Конорс со 268 седмици.

Првпат Ѓоковиќ се искачи на првата позиција на АТП листата во 2011 година, а од тогаш до сега вкупно 311 недели бил видечки тенисер во светот.

Следната цел на Ѓоковиќ во кареирата треба да биде бројот на Грен Слем титули. Во моментов зад неговото име се 18 Грен Слем титули, а пред него се Рафаел Надал и Роџер Федерер со по 20 освоени титули на големите турнири.

Денес има и една промена на АТП-листата меѓу најдобрите десет, тоа е прогресот на Стефанос Циципас кој го помина Роџер Федерер и сега е на петтото место.

Share.

Leave A Reply