Одбојкарска потера по светскиот трон

0

Иако премиерните два меча беа одиграни во неделата во кои домаќините на овој светски шампионат забележаа убедливи победи, практично, светското одбојкарско првенство за мажи почнува денеска. 24 најдобри светски одбојкарски репрезентации до 30 овој месец во Италија и Бугарија ќе се борат за насловот – светски шампион.

На премиерата, и Бугарија и Италија славеа со максимални 3:0. Италијанците беа подобри од Јапонија, додека Бугарите ја совладаа Финска. За продолжението од 1. коло во четирите групи, денеска на програмата се и останатите средби.

1.КОЛО

ГРУПА „А“

17.00 Доминиканска Р. – Словенија

20.30 Белгија – Аргентина

Италија – Јапонија  3-0

ГРУПА „Б“

13.00 Франција – Кина

16.00 Холандија – Канада

19.30 Бразил – Египет

ГРУПА „Ц“

14.00 Камерун – Тунис

17.00 Австралија – Русија

20.30 САД – Србија

ГРУПА „Д“

16.00 Иран – Порторико

19.30 Куба – Полска

Бугарија – Финска   3-0

Share.

Leave A Reply