Одредени групите за новата ракометна сезона во ЛШ

0

Македонските ракометни преставници во Лигата на шампионите и во машка и во женска конкуренција вечерва во Љубљана ги добија ривалите за новата сезона.

Во машка конкуренција, европскиот шампион Вардар доби интересна и квалитетна група во која за противници ќе ги има Барселона, Рајн Некар Левен, ППД Загреб, Пик Сегед, Висла, Кристијанштад и Нант. Вториот македоснки преставник, Металург, во обие т.н. нешампионски групи за противници ги доби Мотор Запорожје, Монпелје, Бешикташ, Чеховски Медведи, и еден од квалификантите.

Кај дамите, скопските „црвено-црни“, ЖРК Вардар се најдоа во групата „Ц“ заедно со Ларвик, Ференцварош и еден од квалификантите.

Share.

Leave A Reply