Официјално одреден датумот за враќање на Премиер лигата

0

Натпреварите во Премиер лигата ќе продолжи во среда, на 17 јуни, кога Астон Вила ќе биде домаќин на Шефилд Јунајтед, а Манчестер Сити ќе биде домаќин на Арсенал.

Ова се натпреварите од 28-то коло, кои не се одиграа поради финалето на Лига купот. Натпреварите од 29-то коло се одиграа во целост, што значи дека натпреварите од 30-то коло ќе започнат на 20 јуни, во тој момент сите екипи ќе имаат ист број на натпревари (веројатно може да има меч од ова коло што ќе се одигра во петок, 19 јуни, но ова сè уште не е сигурно). Првенството треба да заврши викендот на 1 и 2 август.

Ова денеска го решија 20-те елитни англиски клубови. Шампионатот беше прекинат на 13 март поради пандемијата COVID-19, но по многу состаноци и дискусии, конечно има одредени конкретни датуми за негово обновување.

Првичниот предлог беше натпреварите да започнат на 12 јуни, но менаџерите инсистираа на тоа дека нема да имаат доволно време да се подготват и побараа рестартирањето да биде одложено за две недели. На крајот, беше постигнат компромис. Вчера, клубовите направија уште еден важен чекор, одобрувајќи премин во фаза 2, во кој се вклучени и тренинг со контакт.

Share.

Leave A Reply