Пауло Фонсека казнет со два, Игор Тудор со еден натпревар

0

Тренерот на Рома, Пауло Фонсека, беше казнет за следните два натпревари поради навреда на судијата на натпреварот со Каљари (1:1).

Инцидентот се случи на крајот на мечот кога беше поништен голот на Никола Калиниќ, кој го налути тренерот и играчите на „Волчицата“, кои го нападнаа судијата Давиде Маса. Очигледно, португалскиот тренер користел непристојни зборови и затоа сега ќе ги следи следните две средби од трибините.

Рома исто така ќе треба да плати казна од 15.000 евра. Причината е што на клупата имаше фитнес тренер на кого не му беше дозволено да биде таму, а по крајот на мечот му аплаудирал иронично на судијата Маса.

Тренерот на Удинезе, Игор Тудор, исто така, беше казнет да не го води неговиот тим еден натпревар, откако беше исклучен на натпревар со Фиорентина (0:1).

Share.

Leave A Reply