Пиоли лут на судиите: Не беше пенал

0

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли, по ремито со Јувентус во полуфиналето на Купот на Италија (1:1) отворено изјави дека смета дека пеналот за Јувентус за израмнување беше досуден неправилно.

„Искрено, се налутив, бидејќи претходно имаше и фаул над Ибрахимовиќ. Покрај тоа, се сеќавам дека на почетокот на сезоната судиите покажаа сличен пенал на натпреварот Каљари – Бреша, па потоа го поништија велејќи дека е грешка бидејќи играчот не можел да ја види топката. Затоа, не разбирам што беше толку различно во оваа ситуација, затоа што Калабрија не ја виде топката која го удри во рака и немаше време да ја тргне раката. Сакам да добијам прецизно објаснување за тоа што е пенал, а што не е“, изјави Пиоли по мечот.

Share.

Leave A Reply