Почина долгогодишниот прв оперативец на ФИБА, Бора Станковиќ

0

Денеска во 95-тата година од животот, почина едно од најпознатите имиња на светската кошарка, Бора Станковиќ.

Тој беше генерален секретар на Светската куќа на коошарката ФИБА, беше еден од првите луѓе на ИОК, секако некогашен кошаркар, тренер, еден од основачите на прочуената југословенска кошарка.

Неговото име останува во аналите и на СД Ц. Звезда и КК Црвена Звезда.

Share.

Leave A Reply