Почна новата НБА сезона, деби на Дончиќ со пораз

0

Синоќа и официјално тргна новата сезона во НБА лигата. Уште на стартот дузина интересни дуели, но во фокусот остана дебито на младиот Словенец, Лука Дончиќ кој го обече дресот на екипата на Далас, која на премерата загуби од екипата на Феникс со 121-100 на гостински терен. Дончиќ одигра 32 минути за својата нова екипа, реализирајќи 10 поени.

Кошаркарите на Сан Антонио и на Торонто забележаа победи во првите натпревари од сезоната. А во центарот на вниманието беа играчите кои летоска беа трампани во овие две франшизи, Демар Дерозен и Каваи Ленард.

Милвоки – Шарлот 113:112

Бруклин – Детроит 100:103

Мемфис – Индијана 83:104

Мајами – Орландо 101:104

Атланта – Њујорк 107:126

Кливленд – Торонто 104:116

Њу Орлеанс – Хјустон 131:112

Минесота – Сан Антонио 108:112

Јута – Сакраменто 123:117

Денвер – ЛА Клиперс 107:98

Share.

Leave A Reply