Погба е задоволен и може да потпише нов договор со Манчестер Ј.

0

Пред само еден месец, шпекулациите за иднината на Пол Погба во Манчестер Јунајтед беа меѓу омилените теми на англиските медиуми.

Сепак, промената на Жозе Мурињо со Оле Гунар Солскјаер видливо го промени расположението на Французинот кој постигна пет гола во последните пет натпревари за „црвените ѓаволи“. Погба, исто така, експлицитно нагласил колку добро се чувствува во новата шема за игра, каде што добива многу повеќе слобода.

Според „Сан“, светскиот шампион со Франција е толку задоволен од промената на статусот, што тој повеќе не само што не помислува да замине, дури е подготвен повторно да потпише со Манчестер Јунајтед.

Ова, секако ќе биде поврзано со зголемување на платата на Погба. Тој во моментов добива 290.000 фунти неделно, но клубот е речиси подготвен да ја изедначи својата награда со онаа на најплатениот играч на Манчестер Јунајтед, Алексис Санчез. Се тврди дека чилеанката ѕвезда добива 505 000 фунти неделно.

Share.

Leave A Reply