Портланд ја прекина соработката со Гасол

0

НБА екипата на Портланд го раскинаа договорот со шпанската легенда Пау Гасол со екипата. 39-годишниот Шпанец продолжува да се опоравува од повредата на левата нога.

Во март оваа година тој потпиша договор со Милвоки Бакс, откако договори со Сан Антонио Спарс да ги напушти нивните редови пред крајот на сзоната. Сепак, Гасол одигра само три натпревари за Милвоки поради повредата која ја заработи.

На 25 јули се договори со Портланд и потпиша договор со оваа екипа, но денес и тој договор е раскинат. Гасол размислува за тренерска работа и може да остане во Портланд, секако ен како играч туку како тренер.

Откако настапуваше за Барселона, во 2001 година с епресели во НБА лигата, и играше за Мемфис Гризлис, Лос Анџелес Лејкерс и Чикаго Булс.

Share.

Leave A Reply