Повредата на Фабињо не е толку сериозна

0

Повредата на Фабињо не е толку сериозна како што првично се сметаше. Според „Мирор“, Бразилецот, кој доби тешката задача да ја пополни позицијата на теренот која ја имаше повредениот Вирџил ван Дајк. Фабињо може да се врати по паузата за репрезентативните настапи.

Фабињо се здоби со повреда за време на мечот со Мидтјиланд во вторникот и го остави Јирген Клоп со само еден централен дефанзивец од првиот тим и неколку млади момчиња без многу искуство кои мораат да ја пополнат празнината. Стравувањата беа дека Фабињо може да има повреда на тетивата од 3-ти степен што ќе го оневозможи играчот да игра до шест месеци.

Вчера, сепак, Бразилецот беше подложен на скенирање, што покажа дека прекинот е прв или втор степен. Дури и да се покаже како точно позитивно предвидување, тоа сепак ќе значи дека Фабињо ќе ги пропушти следните три натпревари на Ливерпул, од кои едниот е особено важен. Се работи за средбите со Вест Хем, Аталанта и Манчестер Сити.

Share.

Leave A Reply