Познати се финалистките на Австралија опен

0

По одигрувањето на полуфиналните натпревар е јасно дека Американката Софија Кенин и Шпанката Габрине Мугуруза ќе играат во финалето на Австралија опен.

Утринските пресметки во полуфиналето беа последни за првата носителка Ешли Барти и романската тенисерка Симона Халеп.

Домашната тенисерка беше надиграна од Американката Кенин која беше подобра во два сета, 7:6 и 7:5., а со истиот резултат Габрине Мугуруза го оствари најдобриот успех на Грен слем турнирот во Мелбурн и ја совлада Симоне Халеп од Романија.

Големото финале во женска конкуренција ќе се игра в сабота со почеток од 09:30 часот по средноевропско време.

Share.

Leave A Reply