Познати се термините за одигрување на средбите од ЛШ, Вардар ќе игра во ист термин цела сезона

0

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во консултација со ТВ куќите кои ги имаат правата за пренесување на натпреварите од ракометната Лига на шампиони ги одредија саатниците за одигрување на натпреварите од првите десет кола во сезонава која ни претстои.

Нашиот шампион Вардар својот европски настап го почнува против европскиот првак Монпелје на 15 септември во 17:30 часот. Овој термин, сабота во 17:30 часот, ќе биде стандарден за домашните натпревари на „црвено-црните“ во „Јане Сандански“. Единствено не е дефиниран терминот за мечот со Барселона во осмото коло кое се игра во периодот од 14 до 18 ноември.

Вардар е во група со екипите на Монпелје, Кристијанштад, Веспрем, Рајн Некар Левен, Мешков Брест, Барселона и Киелце.

Екипата која ќе го освои првото место во групата ќе се пласира директно во четвртфиналето, а екипите од второ до шесто место ќе играат најнапред во осминафинале со екипите од другата група.

Распоред на натпревари:

 1. коло – 15.09.2018
  Монпелје – Вардар (17:30 часот)
 2. коло – 22.09.2018
  Вардар – Кристијанштад (17:30 ч. СЦ „Јане Сандански”)
 3. коло – 29.09.2018
  Веспрем – Вардар (17:30 ч.)
 4. коло – 06.10.2018
  Вардар – Рајн Некар (17:30 ч. СЦ „Јане Сандански”)
 5. коло – 14.10.2018
  Киелце – Вардар (17:00 ч.)
 6. коло – 03.11.2018
  Вардар – Мешков (17:30 ч. СЦ „Јане Сандански”)
 7. коло – 10.11.2018
  Вардар – Барселона (17:30 ч. СЦ „Јане Сандански”)
 8. коло – 14/18.11. 2018
  Барселона – Вардар
 9. коло – 24.11.2018
  Мешков – Вардар (19:00 ч.)
 10. коло – 01.12.2018
  Вардар – Киелце (17:30 ч. СЦ „Јане Сандански”)

 

Share.

Leave A Reply