ПСЖ нема да му предложи нов договор на Тијаго Силва

0

ПСЖ нема да понуди нов договор за дефанзивецот Тијаго Силва, објавија блиски извори до тимот. Тековниот договор на 35-годишниот ветеран истекува на крајот на сезоната, а спортскиот директор Леонардо одлучи да не му го продолжи предстојот на „Паркот на Принцовите“.

Така, Бразилецот ќе стане слободен агент во текот на летото. ПСЖ го привлече Тијаго Силва од Милан во 2012 година за 42 милиони евра. Тој има одиграно 291 натпревар и постигнато 16 голови и 4 асистенции за клубот во сите натпреварувања.

Во исто време, сепак, Леонардо ќе даде се од себе за да ги задржи на подолг период останатите двајца главни играчи. ПСЖ ќе предложи двегодишно продолжување на договорот за Маркињос, како и четиригодишно продолжување на Марко Верати.

Share.

Leave A Reply