Ракометарките ќе се подготвуваат за новиот циклус

0

Македонските најдобри ракометарки ги очекува новара квалифиакциска рунда за пласман на Евро-шампионатото во 2020 година. Ние сме во групата со Шведска, Чешка и Португалија а првиот предизвик ќе ни биде мечот во Скандинавија.

Селекторот Симе Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за дуелот против Швеѓанките на гостински терен на 26 септември (четврток). Два дена подоцна ќе играме дома во Скопје против селекцијата на Чешка а првопласираните две селекции ќе одат на ЕУРО 2020.

 1. СЕРАФИМОВА МАТЕЈА ДАНСКА
  2. АНТИЌ НАТАША ШВЕДСКА
  3. ПЕТКОВСКА ДРАГАНА ДАНСКА
  4. САЗДОВСКА ЈОВАНА ГЕРМАНИЈА
  5. НИКОЛОВСКА СИМОНА ГЕРМАНИЈА
  6. РИСТОВСКА САРА РУСИЈА
  7. НОЛЕВСКА НАТАША РОМАНИЈА
  8. ЛИВРИНИЌ ЕЛЕНА РОМАНИЈА
  9. ЈАНКУЛОВСКА АНГЕЛА ЖРК КУМАНОВО
  10. СЕДЛОСКА АНДРЕА РК ВАРДАР
  11. ГИЧЕВСКА ЛЕОНИДА ЖРК КУМАНОВО
  12. СТОЈАНОВСКА СИМОНА СРБИЈА
  13. БОРИЗОВСКА АЛЕКСАНДРА ЖРК КУМАНОВО
  14. КАЛАЈЏИЕВСКА ЈАНА ЖРК МЕТАЛУРГ
  15. ЃОРЃИЈЕВСКА ЕЛЕНА ХРВАТСКА
  16. КИПРИЈАНОВСКА ЈОВАНА ЖРК КУМАНОВО
  17. ГАКИДОВА ИВАНА ФРАНЦИЈА
  18. НИКОЛИЌ МАРИЈА ГРЦИЈА
  19. ЏАТЕВСКА ИВАНА РК ВАРДАР
  20. ТАСЕВСКА МАРИЈА ЖРК МЕТАЛУРГ
  21. ИВАНОВСКА ТАМАРА ЖРК КУМАНОВО
  22. ТРАЈКОВИЌ МИЛА ЖРК КУМАНОВО
  23. ЃОРЃИЕВСКА МИЛА ЖРК МЕТАЛУРГ
  24. ПЕТКОВСКА МИРЈАНА ЖРК МЕТАЛУРГ
  25. МИЦЕВСКА ЈОВАНА ФРАНЦИЈА
Share.

Leave A Reply