Рамос успешно реализирал 22 пенали во серија

0

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е вистински експерт за изведување на пенали. Статистиката покажува дека шпанскиот дефанзивец има 22 последователни удари од пенал кои биле успешно реализирани, вклучувајќи ги и оние по регуларните 90 минути.

Бројот 22 на успешно реализирани пенали беше оној вчерашниот на мечот со Атлетик Билбао. „Се чувствувам најдобро во овие моменти на напнатост. Многу ја сакам оваа ситуација”, рече Серхио Рамос по натпреварот со „Сан Мамеш“. Во овие 22 успешно реализирани пенали се додаваат неговите реализации од Светскиот шампионат 2018 во Русија против Русија и Шпанскиот Супер куп во јануари. Неговиот последен промашена пенал беше во мај 2018 година, кога тој промаши против Севиља на „Рамон Санчез Писхуан“, а малку подоцна, судијата досуди нов пенал за Реал Мадрид, кој го реализираше Рамос и од него започна долгата серија.

Ако сакаме да знаете кој е последниот голман кој му одбрани пенал на дефанзивецот со негова интервенција, треба да се вратиме во Евро 2016. Голманот на Хрватска Субашиќ го одбрани неговиот удар при резултат 1:1. Вкупно, од 22 изведени пенали по ред, 17 се за Реал Мадрид и 5 за Шпанија.

Share.

Leave A Reply