Реал Мадрид нуди 12 милиони евра за талент на Олимпик Лион

0

Реал Мадрид е заинтересиран за младиот играч на Олимпик Лион Рајан Черки. Овој 15-годишниот напаѓач од Лион влегол во бележникот на Реал Мадрид, објави весникот „Мундо Депортиво“.

Според истиот извор, Реал Мадрид е подготвен да плати 12 милиони евра за трансферот на играчот. Претходно, вакви обиди биле направени од Милан и Челзи, но биле одбиени. Играчот има актуелен договор кој важи до летото 2020 година.

Претседателот на францускиот клуб Жан-Мишел Ола има намера да го продолжи договорот со талентиран играч. На 17 август, Черки ќе има 16 години, а потоа ќе добие право да пнаправи трансфер во клубот од друга земја од Европската унија во согласност со правилата на ФИФА.

Черки е најмладиот играч во историјата кој постигна гол во УЕФА младинската лига. Тој успеа да постигне гол на мечот со Манчестер Сити во септември 2018 година, кога имал 15 години, 1 месец и 2 дена. Рајан е дел од францускиот национален тим за играчи до 16 години.

Share.

Leave A Reply