Реал сака да го искористи Хакими за да го купи Холанд

0

Реал Мадрид продолжува да прави планови за купување на напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Холанд , пренесува венсикот „АС“.

Според истиот извор, Кралскиот клуб може да го искористи Ашраф Хакими , кој во моментов игра за Борусија на позајмица, како дел од договорот. Исто така се напоменува дека Реал Мадрид сака да го купи Холанд во 2022 година.

Оваа сезона дефанзивецот мина 25 натпревари како дел од Борусија, беше стрелец на 3 гола и 10 асистенции, а исто така доби и 3 жолти картони.

Холанд, пак, учествуваше на девет натпревари од Бундеслигата (шест во првиот тим), постигна 10 гола и даде две асистенции. Договорот на фудбалер со германски клуб важи до летото 2024 година. Во зимата 2021 година, во договорот на играчот се активира клаузула за висина на обештетување од 75 милиони евра.

Share.

Leave A Reply