Руски фудбалер недостапен за својот клуб

0

Рускиот фудбалер од турскиот тим  Анкарагучу Заур Садаев не се вратил во својот клуб по паузата за натпреварите во националниот тим. Ова го изјави тренерот на тимот Мустафа Каплан .

„Не можеме да контактираме со него. Поминаа седум дена. Тој ќе мора да објасни пред клубот и фановите зошто не е во клубот“, изјави Каплан.

Садаев стана играч на Анкарагучу во февруари 2019 година. Претходно, 30-годишниот напаѓач играше за Ахмат Грозни, полските Лех Позњан  и Легија, како и за израелскиот Беитар. Оваа сезона Заур Садаев учествуваше на 5 натпревари за Анкарагучу во сите натпреварувања.

Неговиот договор со клубот важи до 30 јуни 2020 година. Анкарагучу има 9 бода од 11 средби, го зазема претпоследното, 17-то место во турскиот шампионат.

Share.

Leave A Reply