Салихамиџиќ ја потврди веста која се очекуваше

0

Спортскиот директор на Баерн Минхен, Хасан Салихамиџиќ ја потврди очекуваната вест за заминувањето на дефанзивецот Жером Боатенг по завршувањето на сезоната.

Договорот на поранешниот германски репрезентативец нема да биде продолжен и на лето тој ќе го напушти клубот по 11 години поминати на „Алијанц Арена“.

„Неговиот договор нема да биде продолжен. Ова е одлука што ја донесе управата на клубот. Тренерот исто така учествуваше во овој избор. Разговарав со Жером и тој покажа разбирање. Боатенг ќе даде се од себе до крајот на сезоната во остварување на нашите цели. Тој е свесен дека ќе го напушти Баерн со крената глава“, коментираше Салихамиџиќ пред синоќешниот натпревар со ПСЖ.

Баерн Минхен ќе биде пред сериозен предизвик откако загуби на првата средба со ПСЖ одиграна вчера, па сега ќе мора да одат на победа и тоа со два гола разлика на реваншот во Париз.

Share.

Leave A Reply