Сари: „Нашиот настап не беше за меч од Лигата на шампионите“

0

Тренерот на Јувентус, Маурисио Сари, имаше многу забелешки до своите играчи за нивното претставување во првиот натпревар со Олимпик Лион во 1/8 финалето на Лигата на шампионите.

Сари ги критикуваше играчите дека не го направиле она за што се обучени да го сторат во текот на натпреварот. Тој е малку задоволен од играта на тимот во второто полувреме, но дури и тоа не е доволно за натпревар во Лигата на шампионите.

„Тешко ми е да објаснам зошто се случува ова, но во првото полувреме ја префрлавме топката премногу бавно, не се движеше на теренот и противникот искористи да нè притиска и да ја контролира играта, а потоа дојде и до гол. Ни недостасуваше желба, агресија во напад и одбрана. Немавме среќа, примивме гол додека му се укажуваше помош на Де Лихт. Второто полувреме беше подобро, но да бидам искрен, тоа не беше доволно за натпревар во Лигата на шампионите. Не знам зошто играчите не можат да разберат колку е важно да се игра со топката брзо. Тоа е од пресудно значење и ние продолжуваме да работиме на овој проблем сè додека фудбалерите не разберат што треба да направат. Продолжувам да им објаснувам, но многу од нив продолжуваат да играат премногу бавно, ставајќи го тимот во тешки ситуации. Вчера имавме тренинг и на него топката се движеше многу побрзо отколку вечерва“, рече Сари.

Share.

Leave A Reply