Шахистите почнаа убедливо на шаховската Олимпијада

0

Машката и женската шаховска репрезентација на Македонија почнаа со победи на 43. Шаховска Олимпијада во Грузија. Во премиерното коло нашите шахисти извојуваа победи против селекцијата на Брунеи со 4:0, а со истиот резултат тргнаа и дамите.

На првата табла Владимир Георгиев славеше над Омар Ак Хира, а победи извојуваа и Панчевски, Недев и Николовски на останатите три табли.

Во женска конкуренција на дуелот со Свазиленд обезбедивме убедливи 4:0. На првата табла со бели фигури Бејатовиќ беше подобра од Носимило, а исто така сигурни победи обезбедија и Коскоска, Николовска и Петровска на останатите три табли.

Share.

Leave A Reply