Штрасер изненадувачки најдобар на Слјеме

0

Германецот Линус Штрасер е изненадувачки победник на слаломот од Светскиот Куп, кој денес се одржа на Слјеме крај Загреб.

Младиот германски скијач успеа да го освои првото песто и за десет стотинки зад себе да го остави Мануел Фелер од Австрија, а 16 стотинки заостана уште еден автсриски скијач,Марко Шварц. Целата трка помина во прекрасен амбиент под под светлото на рефлекторите во втората трка, а посебнио одлично поминаа и домашните натпреварувачи предводени од Филип Зубчиќ кој заврши како петтопласиран.

Најдобрите скијачи сега се селат во Аделбоден, каде од петок до недела ќе се одржат два велеслалома и еден слалом во машка конкуренција.

Share.

Leave A Reply