Симонс ја надминал повредата

0

Ѕвездата на Филаделфија, Бен Симонс, ќе биде подготвена да игра откако ќе продолжи сезоната во НБА лигата. 23-годишниот кошаркар ја излекува повреда на грбот која ја доби кон крајот на февруари. Тој пропушти осум натпревари до 11 март, кога сезоната беше прекината поради  пандемија на корона-вирусот.

„Бен е многу, многу подобар. Без него, беше многу потешко на теренот. Единствената добра работа со оглед на ситуацијата е тоа што имаше доволно време и не мораше да брзаа со рехабилитација. Тој ќе биде подготвен да се врати на теренот кога добиваме зелено светло за рестартирање на сезоната “ – коментира генералниот директор на тимот, Елтон Бренд.

Симонс до прекинот на НБА има просек од 16,7 поени, 8,2 асистенции, 7,8 скокови и 2,1 украденa топкa по натпревар.

Share.

Leave A Reply