Симовски го објави списокот за натпрреварите со Фарски Острови

0

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, денес го објави поширокиот список од 23 ракометарки кои ќе бидат на подготовките за двете квалификациски средби за ЕП следната година против Фарски Острови.

На поширокиот список на ракометарки на Сениорска женска репрезентација се наоѓаат:

Драгана Петковска, Матеја Серафимова, Амра Илјаз, Јована Мицевска, Јована Саздовска, Пена Граматова, Сара Ристовска, Наташа Нолевска, Марија Гајиќ, Теодора Керамичиева, Марија Штериова, Александра Боризовска, Душица Ѓорѓијевска, Елена Ливриниќ, Леонида Гичевска, Елена Ѓеорѓијевска, Дајана Јовановска, Ивана Гакидова, Марија Николиќ, Милица Николиќ, Мирјета Бајрамовска, Ангела Тодоровска, Моника Јаневска.

Македонија во овие квалификации веќе одигра два натпревари, по еден против Шведска и Србија, во кои очекувано неше поразена. Првиот натпревар против Фарски Острови нашите ракометарки ќе го играат на гостински терен во Торшавн на 21 март, додека втората средба во Скопје е на програмата на за 25 март.

Share.

Leave A Reply