Според „ЕСПН“ Јирген Клоп е тренер на годината

0

ESPN го објави список на најдобрите 10 тренери за годината што завршува 2020 година.

Првото место на рангирањето го зазеде предводникот на Ливерпул, Јирген Клоп , под чие водство екипата на Ливерпул стана шампион на Англија за прв пат по 30 години. Ханс-Дитер Флик, со кого Баерн ја освои тројната титула е на второто место. Најдобрите три ги комплетираше Пеп Гвардиола од Манчестер Сити. Граѓаните го освоија Лига купот на Англија оваа година.

Топ 10 тренери:

  1. Јирген Клоп (Ливерпул)
  2. Ханс-Дитер Флик (Баерн)
  3. Пеп Гвардиола (Манчестер Сити)
  4. Џан Пјеро Гасперини (Аталанта)
  5. Јулијан Нагелсман ( РБ Лајпциг)
  6. Марсело Биелса (Лидс Јунајтед)
  7. Диего Симеоне (Атлетико)
  8. Хулен Лопетеги ( Севиља )
  9. Зинедин Зидан (Реал Мадрид)
  10. Карло Анчелоти (Евертон)
Share.

Leave A Reply