Спортистите ги бојкотираат настаните

0

Во знак на поддршка во борбата против полициската бруталност во Соединетите американски држави се вклучија и организаторите на Мастерсот во Синсинати.

– Тенисот се спротивставува на расната нееднаквост и социјалната неправда. Темата е повторно актуелна во јавноста, затоа АТП, ВТА и Тениската федерација на САД одлучија да ги одложат за утре сите мечеви од денешната програма на Мастерсот во Синсинати“  – се вели во соопштението.

Последниот инцидент кога полицајци пукаа во невооружениот Џејкоб Блејк во присутво на неговите три деца, донесе лавина реакции во САД. Во текот на ноќта кошаркарите од НБА ги бојкотираа мечевите а истото се случи и во МЛС и МЛБ лигите

 

 

Share.

Leave A Reply