Тодибо во јануари се враќа во Барселона

0

20-годишниот дефанзивец на Барселона, Жан-Клер Тодибо, кој игра за Бенфика на позајмица, може да се врати во каталонскиот клуб во јануари, објавија медиумите во Португалија.

Според истиот извор, Тодибо, кој не беше во можност да се наметне во Бенфика поради повреда, не е вклучен во плановите на тренерот Жорже Жесус. Тренерот повеќе смета на искусните Јан Вертонген и Николас Отаменди. Тодибо се пресели во Барселона во јануари 2019 година од Тулуз. Износот на трансферот беше 1 милион евра.

Во втората половина на минатата сезона, Французинот играше за Шалке 04 како позајмен играч. Како дел од клубот од Гелзенкирхен, тој учествуваше на осум натпревари од германскиот шампионат (четири – во првиот тим). Договорот на францускиот фудбалер со каталонскиот клуб важи до летото 2023 година.

Share.

Leave A Reply