Томас Милер рекордер според асистенции во една сезона

0

Напаѓачот на Баерн Минхен, Томас Милер на вчерашниот домашен натпревар од 29-то коло на германската Бундес лига со Фортуна од Дизелдорф (5:0) стана автор на една асистенција.

30-годишниот фудбалер му асистираше на напаѓачот Роберт Левандовски. За Томас Милер, оваа асистенција веќе беше 18-та во германскиот шампионат оваа сезона. Според ова, Германецот поставил рекорд во Бундес лигата за бројот на асистенции во првите 29 кола (индикаторите се земени предвид започнувајќи од сезоната 2004/05 година, кога лигата започна да спроведува детална статистика).

Милер е член на баерн Минхен уште од младинските школи. За главниот тим, напаѓачот го направи своето деби во 2008 година. Во април ова агодина, играчот го продолжи договорот со актуелниот шампион во Бундес лигата до 30 јуни 2023 година.

Share.

Leave A Reply