Трагедија во Полска, почина велосипедист на трката околу Полска

0

Голема трагедија го погоди велосипедскиот спорт, Белгискиот велосипедист Бјорг Ламбрехт почина на 22-годишна возраст, откако имаше несреќа за време на третата етапа на Трката околу Полска.

Веста ја потврди неговиот тим Лото Саудал. Младиот натпеварувач удрил во бетонска фонтана на околу 50 километри пред крајот на етапата, веднаш бил пренесен во болница во критична состојба, но не успеа да ги надмине повредите и починал по операцијата.

Ламбрехт важеше за еден од најталентираните велосипедисти во Белгија, а го направи своето професионално деби во 2018 година.

„Се случи најголемата трагедија што можеше да се случи со семејството на Бјорг, пријателите и соиграчите. Почивај во мир! “, Напиша неговиот тим на нивниот официјален профил на „Твитер“.

Share.

Leave A Reply