Трансферот на Депај во Барселона тешко до реализација

0

Трансферот на напаѓачот на Олимпик Лион, Мемфис Депај во Барселона е комплициран поради финансиските барања на францускиот клуб, пишува „Мундо Депортиво“.

Според изворот, Барселона ја разгледува опцијата за размена. Потенцијален кандидат е дефанзивецот Самуел Умтити, кој може да се пресели во Франција во замена за Холанѓанецот. Како што се наведува, Каталонците имаат ограничен буџет, па веројатно нема да си дозволат купување на Депај без вклучување други играчи во зделката.

Холандскиот напаѓач потпиша договор со Лион во 2017 година. Тековниот договор истекува на крајот на сезоната 2020/2021. Минатата сезона Депај одигра 22 натпревари за Лион во сите натпреварувања, постигна 15 гола и 2 асистенции. Во сезоната 2020/2021, напаѓачот одигра 4 натпревари за Лион во Францускиот шампионат и постигна 4 гола.

Share.

Leave A Reply