Турците загубија од Чешка и не успеаја да ја минат првата рунда на СП

0

Турција загубија од Чешка со 91:76 и со тоа не успеаја да се пласира во главната фаза на Мундобаскетот во Кина. Во одлучувачкиот меч за второто место во групата, Турците прикажаа лоша игра и на крајот мораа да се помират со пораз.

Фантастичниот Хрубан со 18 поени беше предводник на Чесите во победата, а одличен меч имаше и Балвин кој постигна 17 поени. Кај Турција единствен расположен беше охриѓанецот Џеди Осман со 24 поени.

Денеска Бразил стигна и до третата победа во групата совладувајќи ја Црна Гора, а победи досега обезбедија и Германија и Канада

РЕЗУЛТАТИ – 3. КОЛО

Канада – Сенегал 82-60

Бразил – Црна Гора 84-73

Германија – Јордан 96-62

Чешка – Турција 91-76

 

Share.

Leave A Reply