„Вардарци“ доминираат во изборот на СЕХА за тим на сезоната

0

Капитените на десетте екипи кои се дел од осмата сезона од СЕХА-лигата ги избраа најдобрите седум во регуларниот дел од сезоната. Покрај „идеалната седумка“ избраа и МВП, како и најдобар дефанзивен играч и тренер.

Најбројни во составот на сезоната се ракометарите на Вардар и тоа Дејан Милосављев е најдобар голман, Тимур Дибиров е најдобар на левата крилна позиција, Игор Карачиќ е главен кај средбите бекови, додека Даинис Кристипанс е најдобриот десен бек.

Голман: Дејан Милосављев (Вардар)

Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар)

Лев бек: Петар Ѓорѓиќ (Мешков Брест)

Среден бек: Игор Карачиќ (Вардар)

Десен бек: Даини Кристопанс (Вардар)

Десно крило: Златко Хорват (ППД Загреб)

Пикер: Марин Сипиќ (Нексе)

Тренер: Маноло Каденас (Мешков Брест)

МВП: Златко Хорват (ППД Загреб)

Дефанзивен играч: Павел Хорак (Мешков Брест)

Share.

Leave A Reply