Вебер го советува Алонсо

0

Марк Вебер вели дека Фернандо Алонсо греши во желбата да учествува на трката 24 часа  Дeјтон и на патеката Ле Ман.

Познато е дека пилотот на Мекларн сака да ја комбинира работата во Формула 1 со настапите на атрактивните трки на издржливост што според Вебер нема никаква логика. Минатата седмица Мекларен започна тестови за Дајтон а Фернандо се надева дека ќе го направи тестот за трката 24 часа Ле Ман.

Вебер, пак, кој направи трансфер од Ф1 кон „WEC“, вели дека Алонсо ќе направи грешка ако ја остави Формула 1. Според него, возењето во два шампионата ќе биде исцрпувачко за Алонсо бидејќи не смее да направи грешки.

 

Share.

Leave A Reply